Inicjatywy młodzieży, czyli po co jesteśmy „Aktywni lokalnie”

W projekcie “Aktywni lokalnie” w 2017 roku udział wzięło 32 młode osoby, uczniowie gimnazjum, liceum i technikum. Wzięli oni udział w 3-dniowym treningu kompetencji społecznych i obywatelskich podczas którego wybierali zespoły w jakich chcą pracować. Część młodzieży zdecydowała się działać w zespołach fotograficzno-filmowych, a druga część w tanecznych. Każda z tych grup przygotowywała swoją inicjatywę związaną z ich lokalna społecznością.

Zespół taneczno – happeningowy Cherry Cha Cha z Wiśniowej

Młodzież odkrywała swoje zdolności organizacyjne oraz talenty biorąc udział w spotkaniach, na których planowali i ćwiczyli układ taneczny łączący tradycję z nowoczesnością. Zajęcia pokazały młodzieży, że ludzie mogą osiągnąć wiele, gdy połączą swoje siły. Każdy uczestnik z 10 osobowego składu był niezwykle ważny, by cel mógł zostać osiągnięty. Młodzież wykazała się kreatywnością i odwagą w wykonywaniu kolejnych zadań. Finał był dla wszystkim niezwykle ważnym momentem. Zarówno zespół jak i tutorka Maja Ignaś oraz choreograf Tomek Micek z ogromną radością i wzruszeniem czekali na możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności. Jednym z celów inicjatywy było zaangażowanie lokalnej społeczności w działanie zespołu. Przez cały czas trwania projektu młodzież współpracowała z różnymi podmiotami, ale to właśnie w trakcie finału, który odbył się podczas pikniku “Zakończenie Lata”, postanowiono zaprosić największą liczbę ludzi do przyłączenia się. Młodzież po zaprezentowaniu swojego układu, zwanego „Folk Street” rozbiegła się po murawie stadionu, by zaprosić uczestników pikniku do popularnej „belgijki”. Następnego dnia, młodzież zaprezentowała się swoim rówieśnikom w Szkole Podstawowej w Wiśniowej. Tutaj również udało się zaprosić do wspólnych tańców koleżanki i kolegów artystów z grupy Cherry Cha Cha.

Relacja z finału grupy happeningowo - tanecznej z Wiśniowej

Zespół taneczno-happeningowy S3 Dance ze Strzyżowa

Nie mniej ciężko pracowała młodzież ze Strzyżowa. Przez całe wakacje wraz z instruktorami tańca współczesnego i tradycyjnego oraz tutorką Olą Chodasz tworzyli i doskonalili układ taneczny, który łączył tradycję i nowoczesność. Na bazie tego układu dziewczyny zaplanowały happening taneczny, który będzie polegał na tym, że nauczą kroków rówieśników i innych chętnych mieszkańców i w ten sposób zaproszą ich do wspólnej zabawy. Na otwartych próbach pod Domem Kultury "Sokół" w Strzyżowie w taniec spontanicznie włączyło się kilkanaście osób. Finałowy pokaz odbył się podczas koncertu na Pożegnanie Lata w Strzyżowie. Angażowanie ludzi spoza zespołu było zadaniem trudnym. Podczas występu na pożegnaniu wakacji mieszkańcy woleli jednak patrzeć niż brać udział w tańcu. Pomimo to udział w projekcie był dla dziewczyn z tej grupy ważny ponieważ nauczyły się organizacji wydarzeń, współpracy między sobą i z różnymi instytucjami i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Relacja z finału grupy happeningowo - tanecznej ze Strzyżowa

Zespół filmowy Wiśniowe Marzenie z Wiśniowej

Młodzież działająca w tym zespole chciała w swojej inicjatywie wykorzystać lokalne tradycje. Zaplanowała utrwalenie na filmie legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie w ich gminie. Aby zrealizować to zamierzenie członkowie grupy przeprowadzili wiele rozmów w swoim otoczeniu i zebrali wiele ciekawych historii. Ostatecznie postanowili uwiecznić dwie legendy: o św. Dorocie i o powstaniu pałacu w Wiśniowej. Dużym sukcesem młodzieży było to, że jako aktorów zaangażowali mieszkańców gminy oraz włączyli do współpracy lokalne instytucje. Korzystali też ze wsparcia reżyserki Justyny Król, operatora Łukasza Grudysza i tutorki Beaty Piech.

Legenda o św. Dorocie

Legenda o pałacu w Wiśniowej

Zespół filmowy Dziewczyny w obiektywie ze Strzyżowa

Dziewczyny wchodzące w skład zespołu filmowego wymyśliły i napisały scenariusz do filmu. Zasadą którą przyjęły było to, aby film odpowiadał na realne potrzeby i problemy dostrzegane w ich lokalnym środowisku. Członkinie grupy odbyły ok. 80 rozmów-wywiadów z osobami w różnym wieku, na temat tego jakie problemy dostrzegają w swoim najbliższym otoczeniu. W wypowiedziach badanych osób często pojawiały się problemy związane z agresją, stereotypami i nietolerancją. Temat ten był również bliski uczestniczkom projektu. Podczas rozmów okazało się, że w zasadzie każda z dziewczyn była świadkiem lub sama doświadczyła tego typu zachowań. Dziewczyny jako przeciwwagę dla tych trudnych problemów zdecydowały się pokazać to, jak ważna w życiu jest przyjaźń, i że może być ona oparciem i ratunkiem w trudnych chwilach.

Zespół “dziewczyny w obiektywie” okazał się bardzo zgraną i kreatywna ekipą. Nie straszne im były długie godziny spędzane na planie filmowym. Zaskakiwały humorem i wciąż nowymi pomysłami na uatrakcyjnienie filmu. W realizacji filmu uczestniczkom projektu pomagał aktor i reżyser Jerzy Dowgiałło, operator Łukasz Grudysz oraz tutorka Katarzyna Malec.

Inicjatywy zrealizowano w ramach projektu „Aktywni lokalnie” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a także ze środków Gminy Strzyżów i Gminy Wiśniowa. Projekt realizuje Fundacja Rozwoju „Dobre Życie” i Fundacja im. Jana Grudysza.