Rozruszajmy Jarosław

Wierzymy, że to miasto, niegdyś na styku trzech wyznań i kultur, może być dla jego mieszkańców czymś więcej niż miejscem urodzenia czy nauki.

Wszystkich, którym leży na sercu dobro i rozwój Jarosławia zapraszamy na otwartą debatę „Razem dla miasta” w czwartek, 16 stycznia o 13:00 do Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Spotkanie moderować będzie Bernadeta Szczypta, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów i rodowita Jarosławianka. Zapraszamy mieszkańców Jarosławia i okolic, seniorów, studentów, uczniów, przedstawicieli instytucji samorządowych, organizacji pozarządowych, lokalnych przedsiębiorców, duchownych i oczywiście media. Organizatorem debaty jest Fundacja Rozwoju “Dobre Życie”, a partnerami - Polskie Radio Rzeszów i Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu.

To nie będzie standardowa debata!

W programie:

  • Filmy o osiągnięciach jarosławskiej młodzieży w projekcie “Zaloguj się do (euro)działania”
  • Praca w grupach nad zagadnieniami przyszłości miasta, wzrostu jego znaczenia w naszym życiu “po godzinach”, perspektyw dla młodych ludzi, współpracy mieszkańców, samorządu, szkół, firm, organizacji pozarządowych i instytucji kultury
  • Wspólne śpiewanie podkarpackich kolęd z regionu jarosławskiego
  • Kuluarowe nieformalne rozmowy przy smacznym poczęstunku

Po co to wszystko? - Chcemy wspólnie wypracować rekomendację dla podejmowania działań na rzecz Jarosławia przez samorząd, biznes i organizacje pozarządowe oraz przez młodzież, która, jak pokazują doświadczenia, może przy wsparciu dorosłych dokonywać rzeczy spektakularnych, na europejskim poziomie - mówi Aleksandra Chodasz, prezeska Fundacji Rozwoju “Dobre Życie”.

Liczymy na pytania, sugestie i pomysły zaproszonych na debatę, którzy najlepiej wiedzą, czego potrzebuje ich miasto!

Fundacja Rozwoju “Dobre Życie” razem z młodzieżą z kilku szkół średnich z Jarosławia przeprowadziła w 2013 roku w przestrzeni miejskiej działania, zmierzające do aktywizacji społeczności. Młodzi, po cyklu warsztatów i przy wsparciu tutorów i artystów, stworzyli kilka happeningów, dwa murale z przekazem społecznym, spektakl na bazie teatru improwizowanego, multimedialny pokaz na ratuszu Jarosławia, mobilną wystawę, pokazy zdjęć i filmów oraz obrady Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego. Wszystko działo się na ulicach i w instytucjach Jarosławia.

Podczas debaty zaprezentujemy bezpłatną książkę na temat pracy z młodzieżą, do napisania której zainspirowały nas przeżycia z młodzieżą uczącą się w Jarosławiu oraz mieszkańcami miasta.

Pobierz e-booka: Zaloguj się do działania. Praca z młodzieżą w społecznościach lokalnych

Gorąco zapraszamy na debatę do siedziby partnera wydarzenia, Centrum Kultury i Promocji (przy ul. Rynek 5 do Sali Lustrzanej, na II piętrze). Wstęp wolny.

Debata zorganizowana w ramach: „Działanie tworzy przyszłość – projekt angażowania młodych na rzecz społeczności lokalnych”, projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej oraz „Zaloguj się do eurodziałania”, realizowanego przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”.