Seniorzy aktywni lokalnie 2019

Już w maju 2019 Fundacja zaczyna działania wspólnie z seniorami z gmin Ropczyce i Strzyżów w ramach projektu „Seniorzy aktywni lokalnie”. Jest to kontynuacja działań z 2018 roku. W obecnym roku czekają nas wspólne wyjazdy, spotkania, warsztaty, tworzenie audycji radiowych i oraz ciekawych inicjatywy lokalnych. W tym roku do udziału w projekcie zapraszamy również opiekunów nieformalnych osób starszych (np. ich rodziny). Razem będziemy zdobywać nowe, ciekawe umiejętności, nawiązywać kontakty towarzyskie oraz działać na rzecz naszych lokalnych społeczności. Zależy nam, aby projekt „Seniorzy aktywni lokalnie” przyczynił się do większej aktywności osób 60+, poprawy jakości ich życia, ale też wsparł ich rodziny i opiekunów nieformalnych. No i oczywiście dał seniorom i innym mieszkańcom sporą dawkę radości i satysfakcji ze wspólnego działania.

Kto może wziąć udział w projekcie

Zapoznaj się z regulaminem.

Pobierz i wypełnij formularz zgłoszenia dla:

Jesteśmy na etapie rekrutacji do projektu i zapraszamy do niego wszystkich chętnych, którzy:

 1. ukończyli 60 lat;
 2. zamieszkują gminę Strzyżów lub gminę Ropczyce;
 3. są zmotywowani, aby wziąć udział w zaplanowanych działaniach (warsztaty i spotkania stacjonarne, wyjazd edukacyjny, udział w tworzeniu inicjatywy lokalnej - szczegółowe informacje poniżej).

W 2019 część działań przeznaczonych jest również dla nieformalnych opiekunów osób starszych (ich rodzin, sąsiadów i innych bliskich osób)

Co, gdzie i kiedy

Zajęcia z seniorami będą realizowane w od czerwca do grudnia 2019 roku. Dokładne dni i lokalizację podamy osobom, które zapiszą się do projektu. Zgłoszenia przyjmujemy i na wszelkie pytania odpowiadamy telefonicznie koordynator projektu Beata Piech 501-253-932 oraz dla poszczególnych Gmin:

 • Dla gminy Strzyżów:
  Beata Kozicka 691-842-301 oraz Justyna Król 507-468-733
 • Dla gminy Ropczyce:
  Katarzyna Malec 791-557-099 oraz Beata Piech 501-253-932

DziałanieMiejsceTermin
1. Warsztaty informacyjno - rekrutacyjne dla seniorów i nieformalnych opiekunów osób starszych oraz zapisy do projektu Dom Kultury „Sokół” w Strzyżowie, sala Gościniec Terminy do wyboru:
 • 20 maja 2019, godz. 14.00
 • 27 maja 2019, godz. 14.00
Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach, sala „Rady Seniorów" Terminy do wyboru:
 • 21maja 2019, godz. 16.00
 • 28 maja 2019, godz. 16.00
2. Stworzenie 4 grup senioralnych po ok. 12 osób Strzyżów, Ropczyce Czerwiec 2019
3. Cykl warsztatów wspierających seniorów w realizacji własnych Inicjatyw lokalnych: spotkania, warsztaty, wyjazd do teatru lub filharmonii Strzyżów, Ropczyce lipiec-listopad 2018
4. Wyjazdowe warsztaty edukacyjne Lubaczów II połowa września 2019
5. Podcasty edukacyjne kierowane do nieformalnych opiekunów osób starszych Do uzgodnienia wrzesień - listopad 2019
6. Debaty społeczne Seniorów, nieformalnych opiekunów osób starszych i innych mieszkańców Gminy Krasne i Przecław Październik- grudzień 2019
7. Finałowe warsztaty podsumowujące: uroczyste spotkanie seniorów – uczestników projektu, organizatorów i gości połączone z prezentacją inicjatyw uczestników projektu oraz debatą Strzyżów, Ropczyce listopad- grudzień 2019

* Nieformalni opiekunowie osób starszych, niezależnie od wieku, mogą nieodpłatnie wziąć udział w działaniach nr 1, 2,3,5,6,7. Osoby 60+ mogą brać udział we wszystkich działaniach.

Korzyści z udziału w projekcie jest mnóstwo - to tylko niektóre z nich:

 • Motywacja do poszukiwań nowych zainteresowań, rozwijanie dotychczasowych pasji,
 • Miłe spędzenie czasu z osobami o podobnych zainteresowaniach, nowe znajomości i przyjaźnie, radość z robienia ciekawych rzeczy razem,
 • Zrozumienie i pokazanie innym, jak bardzo jestem potrzebny w miejscu w którym żyję,
 • Doświadczenie poczucia jakości życia, dzięki lepszemu samopoczuciu, większej pewności siebie i motywacji
 • Uświadomienie sobie roli opiekunów nieformalnych w życiu seniora,
 • Rozwijanie lepszej komunikacji i współpracy: senior-senior, senior-opiekun nieformalny, ale także seniorzy-artyści, włodarze i media.

Projekt „Seniorzy aktywni lokalnie” jest realizowany przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie”, a dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 pochodzących z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Współfinansowany jest również przez: Gminę Strzyżów, Gminę Ropczyce, Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach. Partnerem projektu jest Dom Kultury „Sokół” w Strzyżowie.