Grupa multimedialna

Młodzież realizowała swoje działania przy pomocy techniki mappingu w ramach projektu Zaloguj się do działania. Treść pokazu multimedialnego była odzwierciedleniem tego, jakie pragnienia wobec przestrzeni swojego miasta mają młodzi ludzie. Nad pracami młodzieży czuwała Julie Land, artystka z USA, która obecnie realizuje projekty artystyczne i edukacyjne w Polsce i na świecie.

Grupę stworzyły osoby zafascynowane nowoczesnymi technologiami, przy wykorzystaniu których można prowadzić dialog z własną społecznością lokalną oraz pobudzić ją do pragnienia o budowaniu lepszego świata wokół siebie. Wtedy też zrodził się pomysł, by wykorzystać dźwięk, światło, muzykę i animację komputerowe, po to, by przygotować mapping, By na chwilę choćby odmienić przestrzeń miasta. W grupie nie zabrakło kreatywności! Na samym początku trwały burzliwe dyskusje na temat tego, czego powinien dotyczyć mapping, na co ma zwracać uwagę i po co powstaje! Młodzi liderzy i liderki szybko doszli do porozumienia i podjęli decyzję, że chcą pokazać miejsca w Jarosławiu, zabytki, które według nich są perełką tego miasta. Przyjęli sobie za cel również, by zwrócić uwagę na wspólne budowanie atmosfery szacunku i tolerancji w Jarosławiu.

Widok grupy multimedialnej wzbudził zainteresowanie mieszkańców i mieszkanek Jarosławia, przyglądali się, podchodzili i pytali co robią i czym się zajmują. Wiele aut na ich widok zwalniało, a kierowcy przyglądali się ze zdumieniem grupie osób, która wyglądała dość… ekscentrycznie. Ubrani w białe kombinezony przemierzali miasto w poszukiwaniu miejsc, które chcieliby żeby ożyły, bądź były bardziej otwarte dla lokalnej społeczności. W pracy towarzyszył im Piotr Gaweł i Julie Land, którzy wyposażeni w kamery i statywy dzielnie podążali szlakami przecieranymi przez grupę, wysłuchując ich fascynujących historii o mieście.

2 czerwca o 21.30 jarosławski rynek ożył - muzyka, światło, obraz wypełniły przestrzeń. Widzowie z niedowierzaniem spoglądali na ratusz, który na ich oczach za pomocą animacji komputerowych rozpalał się ferią barw tworząc niemal niewiarygodne widowisko! Do uczestników grupy multimedialnej zaczęli dołączać uczniowie i uczennice z jarosławskich szkół z pytaniem: ”kiedy i jak możemy samodzielnie stworzyć taki pokaz?”. Mieszkańcy zaś z aprobatą kiwali głowami.