Blog międzypokoleniowy

Międzypokoleniowe więzi i nowe media? Blog, który pokazuje zaangażowanie młodych i lokalne tradycje przekazywane przez starszych? Twórcza wymiana doświadczeń i wiedzy – razem? Tak! Bo razem lepiej. Wiedzą o tym uczestniczki i uczestnicy projektu, w którego ramach wspólnie tworzą bloga międzypokoleniowego www.lepiejrazem.wordpress.com. Pomysłodawcą i koordynatorem działań na terenie gmin Niebylec i Strzyżów po raz kolejny jest Fundacja Rozwoju „Dobre Życie” we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Niebylcu i Domem Kultury „Sokół” w Strzyżowie.

Jak to możliwe? Seniorzy i seniorki nad klawiaturą komputera? Z aparatem w ręku? Z radością wpisujący posty na stronie? Dlaczego nie! To się dzieje naprawdę.

Na początek odrobina nowej wiedzy

Uczestnicy i uczestniczki (niezwykli, aktywni mieszkańcy, niezrzeszeni, ale też działający m.in. w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Kołach Gospodyń, lokalnych stowarzyszeniach i zespołach śpiewaczych) po warsztatach ruszyli w świat Internetu. Czas spędzony z ekspertami Andrzejem Łapkowskim, Bernadettą Szczyptą, Aliną Bąk, Eweliną Jurasz i Moniką Curyło przyniósł efekty, szczególnie widoczne w aktywności niektórych osób uczestniczących. Andrzej wprowadził w świat fotografii. Wyjaśnił, jakie cechy powinno posiadać dobre zdjęcie, jak dokumentować codzienne czynności i gdzie poszukiwać inspiracji. Bernadetta, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów (znana m.in. z audycji „Podkarpackie pozarządowe”) przybliżyła zasady prowadzenia wywiadów, zadawania pytań i pisania krótkich form reporterskich. Alina przybliżyła narzędzie pracy, jakim jest kamera i cuda, które można nią obserwować, zapisywać – uwieczniać. Ewelina i Monika dały podstawy z wprowadzania wpisów na stronę, moderowania blogiem, układania treści w zgrabną wizualnie całość.

Co można znaleźć na blogu

Nasz lokalny blog ma swoją historię – powstał w 2014 roku. Pracę przy jego budowie rozpoczęli seniorzy i młodzież z Niebylca. Natomiast podczas obecnej edycji projektu rozrasta się i dociera do większej grupy odbiorców, szczególnie dzięki włączeniu w projekt kolejnych miejscowości i zamieszczaniu krótkich form wideo o życiu, codzienności, zainteresowaniach (filmik o Strzyżowie obejrzało prawie 1500 osób, lecz są też inne równie popularne: „Drwale”, „Pamuła”). W ponad 30-osobowej grupie w Niebylcu i Strzyżowie zrodziła się myśl, by na blogu pokazywać przepisy regionalne na różne smakołyki, lokalne tradycyjne np. obrzędy, wieloletnie doświadczenia w pracach polowych, przeżyte podróże, teksty piosenek regionalnych. Do tej pory blog powiększył się o kilka kategorii, obfitujących w ciekawostki i nowości, a wciąż uzupełniany jest międzypokoleniową skarbnicą wiedzy.

Lepiej razem!

To, co pomijane w codziennym pędzie, niezauważane i zapomniane ożywa na nowo dzięki wpisom i trwałości bloga w sieci. Czas spędzany na wspólnych spotkaniach i warsztatach oraz możliwość chwalenia się dokonaniami w przestrzeniach internetu podnosi rangę działań młodszych i starszych, daje nadzieję, że wspomnienia i przeżycia nie zaginą, lecz będą odkrywane na nowo przy każdej wizycie w wirtualnym zespole „Lepiej razem”. To świetna i unikatowa promocja ludzi i regionu.

Co dalej?

Do grudnia blog będzie na bieżąco moderowany. Wierzymy, że nasze działania zainspirują kolejne miasta i gminy do międzypokoleniowej współpracy, a inne osoby ze Strzyżowa, Niebylca i okolic do przyłączenia się do zespołu bloga, który czeka na nowych redaktorów.