Po Wielkim Finale w Jarosławiu!

Od wczesnych godzin porannych, dnia 2 czerwca rozpoczęły się przygotowania do Wielkiego Finału projektu Zaloguj się do działania. W kilku punktach miasta trwały prace, podczas których młodzież wraz ze specjalistami, dopracowywała projekty oraz upiększała finałowe miejsca ich prezentacji:

  • Grupa GRAFFITI w asyście artysty, Dariusza Paczkowskiego, działacza społecznego Piotra Cykowskiego i tutorki, Justyny Wielkiewicz, wykonywała ostatnie malarskie pociągnięcia na elewacji budynku należącego do Zespołu Szkół Plastycznych;
  • Grupa IMPRO szlifowała spektakl pod reżyserskim okiem Arka Ziętka i przy wsparciu tutorki, Oli Chodasz;
  • Grupa MAPPINGU dokonywała ostatnich „tajemniczych kliknięć” na komputerze pod profesjonalną opieką Julie Land i tutora, Piotra Gawła;
  • Grupa MEDIALNO-FILMOWA kończyła ekspozycję mobilnej wystawy fotograficznej pod okiem tutorki, Joli Janson.

Mimo ogromu prac, zgiełku przygotowań znalazł się czas na wspólny posiłek. W radosnej atmosferze, podczas przemówień i śpiewu znikała ze stołów różnorodna pizza.

Kiedy wybiła godzina 17.00 w podcieniach kamienicy, na wprost Ratusza zebrało się kilkadziesiąt osób, aby uroczyście rozpocząć świętowanie Wielkiego Finału „Zaloguj się do działania”. Głos zabrał pan wiceburmistrz, Stanisław Misiąg i Aleksandra Chodasz, prezeska Fundacji Rozwoju „Dobre Życie” oraz prowadząca, Jolanta Janson. Miło było również gościć panią Joannę Mordarską, Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Miasta.

Po miłych, a czasem i wzruszających słowach organizatorzy, uczestnicy i szanowni goście utworzyli korowód. Tańcząc, śpiewając, wykrzykując hasła na cześć Jarosławia wyruszyli dookoła Ratusza - niczym pierwotne plemiona w rytualnym tańcu. Bo ten korowód był w swoim zamierzeniu rytualny! Miał „sprowadzić” na to Miasto przyjaźń, wzajemny szacunek, poczucie więzi, bliskości i dużo dobrej energii. Na czele tego ulicznego, artystycznego pochodu szli włodarze i mieszkańcy, by dotrzeć do MURALA znajdującego się na terenie Zespołu Szkół Plastycznych.

Właśnie tam Grupa GRAFITTI z dumą i radością zaprezentowała swoje dzieło. Następnie, niczym spod ziemi wyłoniła się mobilna wystawa fotograficzna, która zyskała wielu amatorów.

Przepełnieni doznaniami widzowie, zaskoczeni pozytywnym potencjałem twórczym i kreatywnym uczestników, trafili do auli „Plastyka”. Tam w totalnej ekscytacji śledzili rozwój spektaklu IMPRO. Włączając się spontanicznie w proces twórczy doznawali naprzemiennie: zarówno nieskrępowanej radości jak i wielu chwil wzruszeń.

Po spektaklu odbyła się premiera filmów przygotowanych przez Grupę MEDIALNĄ: „Fascynujące twarze Jarosławia”, „Wielka podróż małej monety”, „Fotograficzna relacja z warsztatów”. Kolejne wydarzenia rozgrywały się na powrót w przestrzeni rynku i były tak zaskakujące, jak te dotychczasowe. Stowarzyszenie „Muzyki Dawnej” w Jarosławiu w ramach Miejskiego Domu Tańca zorganizowało potańcówkę z Kapelą Brodów. Ostatnim akordem tej rozbrzmiewającej artystyczną różnorodnością imprezy był MAPPING. Cudowny multimedialny obraz połączył się z intrygującą muzyką w bryle „śpiącego” dotychczas budynku Ratusza. Na jego elewacji pojawiały się niesamowite obrazy, kolory, elementy przy wtórze interesującej muzyki. Pokaz światłą i dźwięku tak się podobał, że publiczność prosiła twórców o bis! Kiedy po zakończonej uczcie artystycznej zapadł zmrok wszyscy zaczęli rozglądać się dookoła z niedowierzaniem i zastanawiać „czy to wciąż ten sam rynek, ten sam Ratusz i to samo Miasto”? Kiedy przez głowę mieszkańców przemknęła myśl, że chyba „i rynek ten sam, ten sam Ratusz i to samo Miasto”, to w sercach organizatorów zagościło przekonanie, że „tylko mieszkańcy już na zawsze trochę inni…”.